"Udělejte to teď hned," radí paní Vendula, klientka osobní asistence Sue Ryder (80 let)

"Poznávejte, studujte, pracujte, vychovávejte děti. Užívejte si to, co Vás zajímá. Nečekejte, že za deset let budou jiné podmínky. Nečekejte na nic! Udělejte to teď hned,“ radí paní Vendula (80 let). Se stejnou vervou dělá i dobré skutky. I když sama potřebuje pomoc, neváhala ani chvíli a darovala celé 3 000 Kč na nový výtah v Sue Ryder. 


Paní profesorka Vendula Neumannová se narodila s dětskou mozkovou obrnou. Sedí na vozíčku a obtížně mluví. Přes všechny starosti, které si na ni život dokázal vymyslet, vystudovala historii a český jazyk. Stala se doktorkou filosofie a pedagožkou na střední škole. Díky své životní síle a také díky osobní asistenci Sue Ryder si rok za rokem plní své velké přání - může žít doma. „Mám neuvěřitelné štěstí na lidi! Je to dar od Boha. Není pro to racionální důvod, ale já vždycky kolem sebe skvělé lidi mám. Jsem jako nějaký magnet."

Paní profesorka Vendula Neumannová je klientkou osobní asistence Sue Ryder od roku 2012

Tatínek paní Venduly usilovně pracoval, aby s ní mohla být maminka doma. Maminka vystudovala architekturu, ale přeškolila se na rehabilitační sestru. To díky ní dokázala paní Vendula dokončit studia. V bytě s paní Vendulou dnes bydlí paní Alena, kterou poznala před 53 lety v Kladrubech. „Tu svojí schránku, která sedí celý život na vozíku, jsem dříve dokázala urvat vůlí. Dneska už to nedokážu.“ Ke strážným andělům paní Venduly tak patří už 12 let také osobní asistenti ze Sue Ryder. Docházejí za ní 3x denně a pomáhají se vším, co potřebuje.“

Osobní asistence, jak ji poskytuje Sue Ryder, není jen o zajištění základních potřeb, jakými je strava, hygiena, oblékání nebo přesun na vozík nebo na lůžko. Dává prostor i pro individuální rozhovor podle zájmů klienta. A to je pro mne velmi důležité! Na osobní asistenci je dobré také to, že nemusím přemlouvat a prosit o pomoc své přátelé. Nemusím jim přidělávat práci. Oni to pro mě udělají rádi, ale mají svoje starosti a svoje povinnosti. Lidé Vám řeknou, ať vše zařídí rodina, ale já rodinu nemám. A pak je osobní asistence nenahraditelná."

Když se paní Venduly zeptáte, co by vzkázala mladým lidem, odpoví Vám s naprostou jistotou. "Užívejte energii, dokud jí máte. Až budete staří, tak tu energii mít nebudete. Užívejte věci, když je zvládáte. Poznávejte, studujte, pracujte, vychovávejte děti. Užívejte si toho, co Vás zajímá. Nečekejte, že za deset let na to budou jiné podmínky. Nečekejte na nic! Udělejte to teď hned.“

Prosím následujte dobré srdce paní Venduly. Darujte také na výtah Sue Ryder. Děkujeme moc.

Darujte šanci
na důstojné stáří